KOBİ E-Ticaret Zirvesi 20 Kasım Salı günü gerçekleşecek

IdeaSoft ve Google işbirliği ile düzenlenecek olan KOBİ E-Ticaret Zirvesi 20 Kasım Salı günü InterContinental İstanbul Hotel’de gerçekleşecek.

“E-Ticaret ile Türkiye Büyüyor” sloganıyla yola çıkan, Türkiye’deki e-ticaret ekosistemine ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen KOBİ E-ticaret Zirvesi, 20 Kasım 2018 Salı günü InterContinental İstanbul Hotel’de gerçekleşecek. IdeaSoft Yazılım ve Google işbirliğinde düzenlenecek olan KOBİ E-ticaret Zirvesi, kobiler ve dijital sektörün önde gelen isimlerini bir araya getirecek. E-ticarette lojistiğin önemi, Türkiye’de mobil e-ticaret, e-ticarette e-fatura kolaylıkları ve sosyal medyadan satıs¸ yapmak gibi konu başlıkları ele alınacak. 

Ana sponsor olarak Google Türkiye’nin desteğini aldıklarını söyleyen IdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara; “KOBİ’lerin dijitalleşmesine katkı sağlamanın bir görevleri olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti; “Sektöre öncülük ettiğiniz zaman sektörü geliştirmeyi de bir amaç haline getiriyorsunuz. Geçen yıl bu amaçla yola çıkarak ilkini düzenlediğimiz ve 500’e yakın KOBİ’yi bir araya getirdiğimiz Kobi E-ticaret Zirvesi’nin bu yıl ikincisini gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de her geçen gün büyüyen e-Ticaret ekosisteminde ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla KOBİ’leri bir araya getiriyoruz. Dolu bir programla KOBİ’lerin dijitalleşme sürecinde ihtiyaç duyacakları konu ve konuşmacıları buluşturduk. Zirvenin en önemli özelliklerinden biri de öğretici olması. Katılımın ücretsiz olduğu zirvemize e-Ticarete ilgi duyan bütün KOBİ’leri bekliyoruz”. 

KOBİ E-Ticaret Zirvesi’nin konuşmacıları bu yıl şu şekilde olacak: 

– Geveze (Jozi Zalma) 
– Seyhun Özkara – IdeaSoft 
– Şebnem Erzan – Google Türkiye 
– Serkan Yazıcıoğlu – BKM Express 
– Emre Güzer – PayU Türkiye 
– Barbaros Özbugutu – iyzico 
– Oğuzhan Aygören – Boğaziçi Üniversitesi 
– Gökhan Özalan – Paycell / Turkcell Ödeme Hizmetleri A.Ş 
– Örpen Koçak – n11.com 
– Koray Bahar – Foriba 
– Eray Şentürk – IdeaSoft 
– Salih Yılmaz – LC Waikiki 
– Işık Kırgız – Yesilanne.com 
– Emre Ekmekçi – Hepsiburada 
– Cansu Dengey – Influencer 
– Akın Şakar – UPS Türkiye 
– Seçkin Tokgöz – Google 
– Zeynep Zeze – Zynpzeze.com 
– Simla Canpolat – Theklishe.com 
– Nedim Eskinazi – Nefisgurme.com 

KOBİ E-Ticaret Zirvesi’nin sponsorları arasında Google, Ideasoft; destekçileri arasında ise BKM (Bankalararası Kart Merkezi),  Beykent Üniversitesi, Hepsiburada, n11.com, iyzico, Foriba, PayU, Paycell, Ups, WebzMind, E-ticaret Çağı, CreatorDen, KAGİDER gibi kuruluşlar yer alıyor. 

KOBİ E-Ticaret Zirvesi’nde yerinizi ayırtmak ve etkinlik programını incelemek için www.kobieticaretzirvesi.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

WebzMind’ın “E-ticarette SEO’nun Önemi” eğitimi gerçekleşti

Uluslararası e-ticaret ajansı WebzMind Kurucu Ortağı Murat Buyurgan, Türkiye’nin lider e-ticaret altyapı sağlayıcısı İdeasoft ev sahipliğinde “E-ticarette SEO’nun Önemi” başlıklı bir eğitim verdi. 

Farklı sektörlerde birçok e-ticaret şirketine dijital çözümler sunan uluslararası e-ticaret ajansı WebzMind Kurucu Ortağı Murat Buyurgan; organik aramalarda üst sıralarda yer almanın yollarını, 24 Nisan Salı günü İdeasoft genel merkezinde düzenlenen “E-ticarette SEO’nun Önemi” başlıklı eğitimde anlattı. SEO konusunda tüm detayların ele alındığı eğitim, “e-ticaret sektöründe ben de varım” diyen ve sektörde yeni olan girişimcilerin yanı sıra e-ticaretteki konumunu iyileştirmek isteyen site sahiplerinin katılımı ile gerçekleşti. 

SEO konusunda tüm detayların ele alındığı “E-ticarette SEO’nun Önemi” eğitimi, site sahiplerine bir e-ticaret sitesinin ürün, kategori ve ana sayfa kapsamında içeriklerin nasıl olması gerektiği ve organik aramalarda doğru kitleye ulaşılması, site trafiğinin artırılması konularında yol gösterdi. 

SEO analizi, Google araçları kurulumu, anahtar kelime analizi, rakip analizi, hedeflerin tespit edilmesi, site içi optimizasyon çalışması, site dışı backlink çalışması, takip ve raporlama gibi önemli SEO konularını ele alan Murat Buyurgan, konuşmasına WebzMind hizmetleri üzerinden örnekler vererek başladı. 

WebzMind’ın Türkiye’de ve İngiltere’de farklı sektörlerde geniş bir müşteri portföyüne sahip olduğunu söyleyen Buyurgan, blog yönetimi, basın bülteni içeriklerinin SEO uyumlu hazırlanması, site içi teknik analizlerin yapılması, web site tasarımının kullanıcı deneyimi odaklı yapılması gerektiğini belitti. Tüm sürecin bir bütün olarak ele alınması gerektiğinin önemine değindi. 

Başarılı bir e-ticaret sitesi oluşturmak ve satışları artırabilmek için konusunda uzman bir ajansla çalışılması gerektiğini söyleyen Murat Buyurgan, WebzMind’ın e-ticaret siteleri için A’dan Z’ye tüm ajans hizmetlerini bir arada sunabildiğini belirtti. 

Salonda bulunanların etkin katılım sağladığı, soru ve cevaplarla etkileşimli geçen eğitim sonunda e-ihracat’ın önemine değinen Murat Buyurgan; “WebzMind olarak İngiltere’de ki ofisimizde e-ihracat yapmak isteyen müşterilerinizin pazar araştırması, şirket kurulumu ve ticarete başlamak gibi atmaları gereken her adımda yanında oluyoruz. 65 Milyon nüfus, internernetten alışveriş yapan 45 milyon kişi, kişi başı yıllık ortalama 2.250 USD alışveriş harcaması gibi etkileyici rakamlara sahip İngiltere, iskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ülkeleri e-ihracat için önemli bir fırsat.” diyerek e-ihracatın önemine değindi. 

İstanbul ve Londra ofislerinde, müşterilerine site tasarımı, Amazon Optimizasyonu, SEO, performans reklamcılığı, dijital PR, içerik, site ve ürün yönetimi, sosyal medya ajans hizmetleri ve danışmanlık hizmetleri sunan WebzMind, müşterilerinin işlerini büyütmesi ve satışlarını artırması için ihtiyaç duydukları her konuda çözümler üretiyor.

IdeaSoft, üst üste 5. kez Deloitte Teknoloji Fast 50’de

6000’in üzerinde müşterisiyle sektörünün lideri IdeaSoft, Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri listesine üst üste 5. kez giren ilk ve tek e-ticaret yazılım şirketi oldu.

Uluslararası denetim ve yönetim danışmanlığı hizmetleri veren Deloitte, Türkiye’nin teknoloji alanında en hızlı büyüyen ilk 50 şirketini açıkladı. Deloitte Values House’ta gerçekleştirilen törende ilan edilen şirketler arasında yer alan Türkiye’nin lider e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft, sürdürülebilir büyümesi ile dikkat çekti. 

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, başarılarının arkasındaki temel etkenin inovasyon ve değer zinciri olduğunu vurgulayan IdeaSoft Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Seyhun Recep Özkara sözlerine şöyle devam etti; “IdeaSoft Yazılım olarak üst üste 5 yıl Türkiye’nin en hızlı büyüyen 50 teknoloji şirketi arasına girdiğimizi bildirmekten gurur duyarız. Müşterilerimize sunduğumuz yazılımın ve hizmetlerin kalitesi ile birlikte yaptığımız Ar-Ge yatırımlarımız sayesinde önümüzdeki dönemlerde de sektörün en güçlü firması olmayı sürdüreceğiz. Yakaladığımız büyüme oranını daha da yükselen bir çizgiyle devam ettirmek adına çalışmalarımızı geliştireceğiz. Sürdürülebilir başarımızda bugüne kadar emeği geçen tüm çalışanlarımıza, desteklerini esirgemeyen iş ortaklarımıza ve en değerli müşterilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.” 

Her geçen yıl büyüyen e-ticaret sektörünün yazılım tarafında yüzde yüz yerli sermaye ile faaliyet gösteren IdeaSoft, GOSB Teknopark’ta bulunan Ar-Ge Şubesi ve Libadiye/İstanbul’da bulunan Genel Merkezinde 100’ün üzerinde çalışanı ile her iki online alışveriş sitesinden birinin altyapı hizmetini veriyor. Deloitte Fast50’nin dışında TOBB-TEPAV Türkiye100 ve Bilişim500 gibi birçok platformda da sürdürülebilir büyümesini kanıtlayan ödülleri bulunuyor. 

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Hakkında 
Bu program, ABD haricinde 18 ülkede ve Orta Avrupa’da uygulanmakta olup, kuruluşlar son 4 yıl içinde cirolarında kaydettikleri büyüme oranına göre sıralanmaktadır. Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nda yer alanlar otomatik olarak Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın en hızlı büyüyen 500 teknoloji şirketinin sıralamasının yapıldığı, Deloitte Teknoloji Fast 500 EMEA Programı’na da katılacaklardır.

IdeaSoft, bayilerine otomobil hediye ediyor

IdeaSoft, yıl sonuna kadar 50 ve üzeri e-ticaret paketi satışı gerçekleştirecek olan bayilerine Renault Clio hediye edecek.

Türkiye’de 4200’den fazla işletmeye sunduğu e-ticaret alt yapısı ile pazarda en fazla kullanılan ve bilinen paket e-ticaret çözümü olan IdeaSoft, bayilerine özel bir kampanya hazırladı. 

Kampanya kapsamında 50 ve üzeri paket satışı gerçekleştirecek olan IdeaSoft bayileri Renault Clio marka bir otomobil kazanacak. Otomobil hediyesinin yanı sıra, 20 paket satışı yapanlar motosiklet, 15 adet paket satışı yapanlar iPhone 6, 10 adet paket satışı yapanlar ise iPad Air kazanacak. 

IdeaSoft Satış ve Pazarlama’dan sorumlu yönetici ortağı Fatih Çalışkan kampanya ile ilgili şunları söylüyor; “Yıl sonu yaklaşırken bayilerimize farklı bir heyecan oluşturmak amacıyla bir kampanya hazırladık. Kampanya hedeflerini gerçekleştiren her bayi hediyelerimizi kazanabilecek. IdeaSoft olarak Türkiye’nin hemen her bölgesinde bayimiz bulunmakta. Muhasebe yazılımı firmaları, farklı amaçlara yönelik yazılım üreten firmalar, web tasarım firmaları ve ajanslar başta olmak üzere bilişim sektöründe faaliyet gösteren her türlü firma yetkili satıcımız olabiliyor. 

Halen 500’den fazla yetkili satıcısı olan IdeaSoft, bu sayıyı 1.000’in üzerine çıkarmayı hedefliyor. IdeaSoft’un yetkili satıcıları arasında yer almak isteyen şirketler http://www.eticaret.com/e-ticaret.bayi.basvurusu.html adresinden başvuru yapabilir.

Sosyal medya, e-ticaret satışlarını artırıyor

IdeaSoft, E-ticaret sitenizin sosyal ağlardaki etkinliğini artırmanız için ipuçları veriyor.

Shareaholic firması tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre e-ticaret sitelerine ait genel trafiğin %30’unun sosyal medya platformlarından geliyor. 

300 bin e-ticaret sitesinin 4 aylık analizi sonucu elde edilen bu veriler, sosyal medyanın site trafiklerini oldukça fazla etkilediğini gösteriyor. E-ticaret işletmeleri sosyal medya stratejilerini doğru bir şekilde oluşturarak ziyaretçi trafiklerini ve satışlarını artırabiliyor. 

Sosyal medyayı etkin kullanabilmek için neler yapmalı?
Sosyal medya kullanıcıları; çoğunlukla neşeli ve mutlu paylaşımlar yapmayı ve bu özellikteki içerikleri takip etmeyi tercih ediyor. Yani sosyal medyada, hedef kitlenizin duyarlı olduğu önemli konular hakkında öfke yığınlarına katılmak yerine; genellikle olumlu bir üslup kullanarak, ‘moral yükseltici’ gönderiler paylaşmakta yarar var. Sosyal medyada sürekli diğer firmaların paylaşımlarına benzer içerikler oluşturmak bir süre sonra e-ticaret sitenizin sosyal ağlardaki imajını sıradanlaştırabiliyor. Bu nedenle, şirketinizin benzersiz özelliklerini yansıtan; takipçilerinizi ve onların takipçilerini etkileyecek, gülümsetecek veya duygularını harekete geçirecek mesajlar paylaşıp bilinçli olarak daha önce benzeri yapılmamış stratejiler izlemek faydalı olabiliyor. 

Etkili bir sosyal medya stratejisine sahip olmak için öncelikle hedef kitlenizin bulunduğu sosyal ağlarda yer almanız gerekiyor. Ayrıca farklı sosyal ağlarda yer alarak bir süre sonra Facebook takipçilerinizi Twitter takipçilerinize dönüştürebilir; LinkedIn bağlantılarınızdaki kişileri Google+ profilinizdeki kişiler arasına da ekleyebilirsiniz. Böylece; gönderilerinizi düzenli bir biçimde bu sosyal ağ platformlarında paylaşarak, takipçilerinizin zihinlerinde kalıcı hale gelebilirsiniz. 

IdeaSoft’un e-ticaret sitelerine özel hazırladığı sosyal medya ipuçlarına http://www.eticaret.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Genç girişimciler aile işlerini internete taşıyor

IdeaSoft alt yapısı ile internette hırdavat satışı yapan e-hirdavat.com yöneticisi Emrah Durası, aile şirketi olan gençleri internet girişimciliğine adım atmaya davet ediyor.

Son yıllarda yıldızı parlayan internet girişimciliği özellikle gençlerin ilgi odağında bulunuyor. Başarılı internet girişimlerinden etkilenen birçok genç girişimci, başarılı girişimleri örnek alarak yeni internet girişimleri kurmayı planlıyor. İnternette en fazla yapılan girişimlerin başında e-ticaret siteleri yer alıyor. E-ticaret sitesi açmak isteyen firmalara e-ticaret çözümleri sunan ve halen 4.200’ün üzerinde firmaya hizmet veren IdeaSoft’un yönetici ortağı Fatih Çalışkan, site sahiplerinin birçoğunun mevcut işlerini internete taşıyan firmalar olduğunu söylüyor. 

E-ticaret sitesiyle doğrudan satış yapanların yanı sıra, sitelerinde fazla satış gerçekleştirmeyen, ancak potansiyel müşterilere ulaşmak, ürünlerini tanıtmak ve sipariş almak için e-ticaret sitesi açan firmaların da olduğunu belirten Çalışkan; “Hali hazırda ticaret yapan firmalar için e-ticaret’e adım atmak çok kolay ve maliyeti düşük bir yatırım. E-ticaret’te tecrübe edinerek işlerini büyütmek isteyen girişimciler e-ticaret sitesi kurmaya nekadar erken başlarlarsa başarıya ulaşma olanaklarının da o kadar fazla olacağını düşünüyoruz.” dedi. 

Bugün 29 yaşında olan ve 8 yıl önce internette kendi işini kurup başarılı sonuçlar elde eden girişimcilerden biri olan e-hirdavat.com kurucu ortağı Emrah Durası, genç nesil girişimcilere aile şirketlerini internet taşımaları konusunda şu tavsiyelerde bulunuyor; 

“2006 yılında kurulan e-hirdavat.com, aslında geçmişte aile şirketi olan Güven Makina ile elde edilen aile şirketi tecrübelerinin geleceğe bir uzantısı niteliği taşıyor. Bildiğimiz bir sektörde e-ticaret girişimi yaptık ve her sene emin adımlarla büyüyen bir tempo oluşturduk. Aile şirketleri olan genç girişimcilere tavsiyem, hiç bilmedikleri bir sektöre girmek yerine aile şirketlerini yeni teknolojiler ve internetin sunduğu avantajlarla ileriye taşımaları. E-ticaret yolculuğunda atılacak çok adım ve kazanılması gereken çok tecrübe var. Ürün tedarik ve stok süreçlerini yönetebilmenin yanı sıra tüketicilerin memnun olacağı bir web sitesi de oluşturmak gerekiyor. Bu noktada profesyonel e-ticaret paketinin çok büyük kolaylık sağladığını belirtmem gerekiyor.” 

Emrah Durası’nın verdiği bilgilere göre, yaz aylarında en çok satılan ürünlerin başında bahçe aletleri geliyor. Internetten hırdavat alışverişi yapanların %70’i kendi işlerini kendi yapmakta. Diğer %30 ise kurumsal müşterileri oluşturuyor. 

Kadınların da web sitelerinden alışveriş yaptıklarını söyleyen Emrah Durası, özellikle babalar günü ve sevgililer günü gibi özel günlerde eşlerine hediye almak isteyen kadınların satış hacimlerini ciddi oranda arttırdıklarına dikkat çekiyor. Türkiye’de 4200’den fazla işletmeye sunduğu e-ticaret alt yapısı ile pazarda en fazla kullanılan ve bilinen paket e-ticaret çözümü olan IdeaSoft’un çözümleri Türkiye’de bugüne kadar 10.000’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kullanılmış durumda. IdeaSoft alt yapısıyla e-ticaret yapan işletmelerden alınan veriler Türkiye’de özellikle Kobi seviyesindeki gerçekleşen e-ticaret hacmiyle ilgili veriler için önemli bir kaynak oluşturuyor.

E-ticaret’e adım atmak isteyen gençlere tavsiyeler

İşletmelere e-ticaret yazılımı ve alt yapısı sunan IdeaSoft, e-ticarete adım atmak isteyen işletmelerin bilmeleri gerekenleri kurumsal bloğunda yayınladı.

Son iki yılda ülkemizde eticaretin hızla gelişmesiyle birlikte girişimcilerin e-ticarete olan ilgisi artıyor. E-ticaret sitesi açmak isteyenlerin alması gereken en önemli kararlardan birisi satılacak ürününün ne olacağına karar vermek. Bu seçimi yaparken hem karlı, hem de rekabetin düşük olduğu ürün veya ürünlere odaklanmak başarı olasılığını artırıyor. 

E-ticarette artan rekabet sebebiyle başarılı olmak için doğru ürün seçimi ve yaratıcı fikirler büyük önem taşıyor. İşte size doğru ürün seçimi yapmanızı sağlayacak 4 önemli yöntem önerisi; 

1. İlgi alanınızın peşinden gitmek
Bazı insanlar yaşadıkları bir talihsizlikten ya da tecrüblerinden yola çıkarak fikirler geliştirebiliyor ve belirledikleri dikey bir alanda kârlı sayılbilecek ürünler keşfedebiliyorlar. E-ticaret girişimciliğinin keyifli olduğu kadar zorlu dönemleri de olabilir. Bu yüzden üzerinde çalışmaktan ve yeni ürünler bulmak için gönüllü olarak zaman ayırabileceğiniz kendi ilgi alanınıza giren bir konu seçmek çok işinize yarayabilir. Bildiğiniz ürünü satmak, hiç bilmediğiniz bir ürünün yanında size avantaj sağlar. 

Aynı zamanda hakim olduğunuz bir konuda, müşterinin gerçek anlamda işine yarayabilecek ürünleri ayırtetme avantajına da sahip olabilirsiniz. Ürünün sürekliliği de ilgil alanınız olduğu için devam edecek ve eksik yanlarını geliştirebilmek için çalışma imkanına sahip olacaksınız. 

2. Anahtar kelimelerdeki gizli ürünler
Bazen e-ticaret sitenizde satmak isteyebileceğiniz ürünleri bulmak için en iyi yardımcınız bir arama motoru olabilir. Potansiyel alıcıların internette ne gibi ürünler aradıklarını yakından inceleyerek alıcısı hazır ürünlerin hangileri olabileceğine karar vermek sandığınızdan daha kolay olabilir. Arama motoruna konserve yazdığınız zaman, konserve açacağı gibi yönlendirmeler ile, belki aklınıza gelmeyen bir ürün hakkında size fikir verebilir. 

3. Müşterinin yaşadığı sorunu bulun
Eğer satışını yaptığınız bir ürün, müşterilerin hali hazırda yaşamakta oldukları bir sorunu çözüyorsa satış yapmanız tahmin ettiğinizden de daha kolay hale gelecektir. Çevrenizdeki gözlemleriniz veya internette müşterilerin yaşadıkları sorunları paylaştıkları blog veya forumları inceleyerek şu anda hangi türdeki müşterilerin, hangi konularda ne gibi sorunlar yaşadıklarına dair fikir edinebilirsiniz. 

Bunun için şikayet sitelerini veya forumlarını inceleyebilirsiniz. Yaşanılan bir sıkıntıyı çözecek ürünler, fazla çaba sarfetmeden satış yapmanıza imkan sağlar. Bu edindiğiniz fikirler doğrultusunda ise müşterinin sorunlarını çözerek, hayatlarını kolaylaştıracak ürünleri tespit etmek ve satışa sunmak son derece kolay olabilir. 

4. Trendleri yakından takip edin
Bazı dönemlerde müşterilerin belirli türdeki ürünlere talepleri artar. Hangi dönemlerde nelerin daha çok aranacağını, nelerin daha çok tüketileceğini önceden kestirebilirseniz bu konuda çok büyük bir avantaj elde ederek kısa sürede çok başarılı bir e-ticaret işi kurabilirsiniz. 

Bunun için müşteri davranış ve yorumlarını örneğin sosyal medya üzerinden takip etmenin yanı sıra, yabancı kaynaklardan da faydalanmanız ve dünyanın farklı bir yerinde trend haline gelmiş ürünlerin neler olduğunu tespit edebilmeniz çok işinize yarayacak

E-ticaret ile yurt dışına açılmak isteyen işletmeler için ipuçları

Yurt dışında başarılı olmak isteyen e-ticaret siteleri için araştırma, farklı dillerde yayın ve müşteri hizmetleri, yerel optimizasyon ve bölgesel yasaları öğrenmek büyük önem taşıyor.

İnternet, ticari girişimler için ülke sınırlarından çıkıp uluslararası arenada satış yapmayı kolaylaştırıyor. Uluslararası e-ticarette olası riskleri minimuma indirmek ve pazara başarılı bir giriş yapabilmek, atacağınız adımları önceden planlamayı gerektiriyor. Yurt içinde başarılı olmak demek yurt dışında da aynı başarıyı yakalamak demek anlamına gelmiyor. Uluslararası arenada tamamen farklı bir hedef kitleye hitap ediyor olmak, yurt dışında e-ticaret için farklı bir hazırlık yapmayı gerektiriyor. 

Türkiye’de 4200’den fazla işletmeye sunduğu e-ticaret alt yapısı ile pazarda en fazla kullanılan ve bilinen paket e-ticaret çözümü olan IdeaSoft’un kurumsal blogunda paylaştığı bilgilere göre araştırma, farklı dillerde yayın ve müşteri hizmetleri, yerel optimizasyon ve bölgesel yasaları öğrenmek yurt dışında başarıya ulaşmak isteyen e-ticaret işletmeleri için çok önemli. 

Eğer farklı ülkelerdeki pazarlara açılmak istiyorsanız, öncelikle hangi pazarın sizin için uygun olduğunu araştırmanız gerekecek. Hedeflediğiniz ülkede sattığınız ürünlere uygun bir pazar var mı? Müşteri potansiyeli yeterli mi? Sunduğunuz fiyatlarla ürünlerinizi o ülkede satabilecek misiniz? Bu gibi soruların cevapları tatmin edici ise o bölgede çalışmayı düşünebilirsiniz. 

Ürünlerinizi farklı ülkelerdeki kullanıcılara sunmayı hedefliyorsanız, ilk düşünülmesi gereken, e-ticaret sitenizin farklı dilleri destekleyip desteklemediği olacaktır. İngilizce internet üzerinde en yaygın dil olduğundan, sitenizi öncelikle İngilizce’ye çevirerek işe başlayabilirsiniz. Bunun yanında, pazarına açılacağınız ülkenin dilini de, seçenekler arasına eklemeniz gerekebilir. Böylelikle yerel kullanıcıları e-ticaret sitenize çekmeniz kolaylaşacaktır. 

Farklı dillerde web yayını yapmak ve bu mecraya düzenli trafik sağlamak için SEO (arama motoru optimizasyonu) faaliyetlerinizi de gözden geçirmeniz gerekebilir. Bu sayede kullanıcılar aramalarında, ilgili anahtar kelimeler yolluyla işletmenizi ilk sayfalarda görüntüleyebilir. Etkisi kanıtlanmış SEO stratejileri ve bu konuda kaçınmanız gereken hatalar için daha önceki yazılarımıza göz atabilirsiniz. Eğer yurt dışına satış yapmayı planlıyorsanız, uluslararası ticari kanunlar kadar, faaliyet göstereceğiniz ülkenin yasaları da sizin için bağlayıcı olacaktır. Vergi yükümlülüklerinizi de faaliyet göstereceğiniz ülkenin kanunlarına uygun şekilde yerine getirmeniz gerekiyor. Gümrükte sorun yaşama riskini minimuma indirmek için mevzuatı incelemeniz veya bir uzmanın yardımını almanız gerekebilir. 

IdeaSoft’un e-ticaret yapan ve yapmak isteyenler için hazırladığı faydalı bilgiler, araştırmalar, makaleler ve haberlerin yer aldığı kurumsal bloguna http://www.eticaret.com/blog adresinden ulaşılabilir.

Ramazan geldi, internette tesbih satışları arttı

IdeaSoft alt yapısı ile internette tesbih satışı yapan Tesbihane.com verilerine göre Ramazan ayında tesbih satışları arttı.

Internette alışveriş hacminin çeşitli günler ve dönemlerde arttığı e-ticaret sitelerinden alınan veriler ile görülebiliyor. Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı da bu dönemlerden bir tanesi. 

Ramazan’ın gelmesi ile birlikte internette alışveriş yapan kullanıcılar alışveriş alışkanlıkları ile ilgili değişiklikler hakkında bir araştırma yapan IdeaSoft’un verilerine göre Ramazan ayının başlaması ile birlikte bazı e-ticaret sitelerinde alışveriş saatleri diğer aylara göre değişimler gösteriyor. 

IdeaSoft yönetici ortağı Fatih Çalışkan şunları söylüyor; “Ramazan ayının gelmesi ile birlikte alışveriş hacminin iftar sonrası ve sahur öncesi saat dilimlerinde diğer aylara göre arttığını gözlüyoruz. IdeaSoft alt yapısıyla e-ticaret yapan 4.200’den fazla firmanın verileri ile elde ettiğimiz sonuçlar arasında bazı ürünlerin satışlarındaki artış da dikkat çekiyor.” IdeaSoft alt yapısı ile Tesbih başta olmak üzere internette takı satışı yapan Tesbihane.com yöneticisi Veysel Çimenci, Ramazan ayının gelmesi ile birlikte tesbih satışlarının arttığını belirterek şu bilgileri verdi; “Her yıl özel günler ve bayramlarda hediye amaçlı ürün satışımızda gözle görülür bir artış oluyor. Ramazan ayının başlaması ile birlikte sitemizde tesbih satışları da artmış durumda. İslam dininin ve kültürümüzün bir parçası olan tesbih bu sene de en fazla satılan ürünler arasında yer alıyor. Bayramın yaklaşması ile hediye amaçlı satınalımların daha fazla artacağını söyleyebiliriz.” 
Türkiye’de 4200’den fazla işletmeye sunduğu e-ticaret alt yapısı ile pazarda en fazla kullanılan ve bilinen paket e-ticaret çözümü olan IdeaSoft’un çözümleri Türkiye’de bugüne kadar 10.000’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kullanılmış durumda. IdeaSoft alt yapısıyla e-ticaret yapan işletmelerden alınan veriler Türkiye’de özellikle Kobi seviyesindeki gerçekleşen e-ticaret hacmiyle ilgili veriler için önemli bir kaynak oluşturuyor.

IdeaSoft Dünya e-ticaret pazarına Shopio ile açılıyor

IdeaSoft, Shopio ile Dünya pazarını hedefliyor. Shopio.com, e-ticaret sitesi açmak isteyenler için Dünya çapında ücretsiz alt yapı sağlıyor.

Türkiye’de 4200’den fazla işletmeye sunduğu e-ticaret alt yapısı ile pazarda en fazla kullanılan ve bilinen paket e-ticaret çözümü olan IdeaSoft, Türkiye’de elde ettiği başarıdan sonra ‘Shopio’ markasıyla global e-ticaret pazarını hedefleyen yeni girişimini duyurdu. 

Beta lansmanını geçtiğimiz günlerde yapılan Shopio’nun en fazla dikkat çeken özellikleri ise; yeni teknolojiler ile hazırlanmış, hemen her ülkede geçerli bir fiyat/vergi yönetim sistemi sahip ve ücretsiz bir yazılım olması. 

Shopio yönetici ortağı Fatih Çalışkan Shopio ile ilgili şunları söylüyor;
“IdeaSoft olarak Türkiye’de e-ticaret yazılımları konusunda elde ettiğimiz tecrübeyi global pazara yansıtma kararı aldık. Bu amaçla 1 yıllık bir ARGE dönemi sonrasında Shopio’yu global pazarda rekabet edebilecek özelliklerle sahip olacak şekilde hazırladık. En büyük avantajımız ise mobil cihazlar başta olmak üzere en son teknolojilere uyumlu bir yapıya sahip olmamız. E-ticaret yapmak isteyen her işletmenin ihtiyaç duyabileceği tüm teknolojileri Shopio ile sunabiliyoruz. Global pazarı hedeflediğimiz için ABD’de ofisimizi açtık. Türkiye merkezli bir şirket olan Shopio ile ülkemizin bilişim teknolojileri konusundaki başarılı insan kaynağını tüm dünyaya duyuracak bir girişime imza atmayı hedefliyoruz.” 

Yeni teknolojiler kullanılarak hazırlanan Shopio internette mağaza açmak isteyenler için çözümler sunuyor. 2014 yılı Mart ayı itibariyle servis vermeye başlayan Shopio’da bugüne kadar Dünya çapında 1.000 mağaza açılmış durumda. Shopio kullanmaya başlayanlar arasında Türkiye, Rusya, Hindistan, Kanada, Amerika ve 25 farklı ülkede faaliyet gösteren girişimciler yer alıyor. 

Shopio’nun küçük ve orta ölçekte işletmeleler için en büyük avantajı ise tamamen ücretsiz olarak mağaza açılabilen üyelik seçeneğinin bulunması. Shopio’nun aylık ücreti olmayan ‘Small’ paketi ile yeni işletmeler 100 ürüne kadar ürünlerini satışa sunabiliyor. İşlerini geliştiren ve satış yapmaya başlayan firmalar sadece %2 işlem komisyonu ödeyerek satış süreçlerine devam edebiliyor, dilerlerse komisyon ücreti bulunmayan paketleri de tercih edebiliyor. 

Shopio’da tüm temalar mobil cihazlara duyarlı (responsive) olarak hazırlanmış. Shopio theme store’da %100 kişiselleştirilebilen bir yapıya sahip olan tüm temalarda dil desteği bulunuyor. E-ticaret sitesi açmak isteyen kullanıcılar, profesyonel tasarımcıların hazırladığı sayfa tasarımlarına Shopio’dan ulaşabiliyor. Shopio.com, mağaza sahiplerinin kargo ve vergi konusunda da tüm ihtiyaçlarına cevap verecek, yönetimi kolay bir yapıya sahip. Her ülke ve eyalete özel vergilendirme yapısı fiyatlandırma yönetimini kolaylaştırıyor. Ödeme sistemleri konusunda Paypal ve bilinen tüm global ödeme sistemlerini destekleyen Shopio, yayıncılara ve blogger’lara yönelik iş ortaklığı programı ile bir ekosistem oluşturmayı hedefliyor. 

Seyhun Özkara, Fatih Çalışkan ve Kerem Kaya tarafından 2005 yılında %100 Türk sermayesiyle kurulan IdeaSoft Yazılım San. ve Tic. A.Ş. , GOSB Teknopark AR-GE şubesinde geliştirme süreçlerinin yürütüldüğü E-ticaret çözümleri sunuyor. Farklı sektörlere yönelik e-ticaret hizmetleri üreten IdeaSoft’un çözümleri Türkiye’de bugüne kadar 10.000’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kullanılmış durumda. IdeaSoft, Deloitte tarafından gerçekleştirilen Fast 50, ve Interpro tarafından belirlenen ‘Bilişim 500’ şirketleri arasında yer alıyor.