Ramazan destekleriniz umut ve mutluluğa dönüşsün

Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği muhtaçlara ve engelli kardeşlerimize kumpanya gıda yardımı, ayni yardım, eğitim, tekerlekli sandalye yardım faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ramazan; muhtaçlarla, kimsesizlerle beraber olmak, onların halinden anlamak yüzlerini güldürüp, kırık kalpleri onarmak ve onlara destek olabilmektir. Bu gerçekle yola çıkan Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği muhtaçlara ve engelli kardeşlerimize kumpanya gıda yardımı, ayni yardım, eğitim, tekerlekli sandalye yardım faaliyetlerini sürdürmektedir. 

BEDD ailesi olarak 26 yıldır, bizlere bu onuru yaşatan, on binlerce hayata beraber dokunduğumuz, yaşamları kurtardığımız siz değerli gönül dostlarımıza en içten teşekkürlerimizi bir borç biliriz. Ramazan ayının manevi huzurunu ve baharın coşkusunu hep beraber paylaşmak, daha fazla ihtiyaç sahibi engelli kardeşimize dokunmak, onları dört duvar arasından çıkararak birer kelebek gibi özgürleştirmek ve gönül birliğimizle topluma kazandırmak için siz de Ramazan’da desteklerinizi umut ve mutluğa dönüştürebilirsiniz. 

Gıda Yardımını Nasıl yapıyoruz?

Derneğimiz kurulduğu günden bugüne kadar yılın her ayında da yapmaya çalıştığı gıda yardımı Ramazan Ayında daha da yoğunlaşmaktadır. Ramazan’da Gıda Yardım Paketlerini hazırlayarak ekonomik koşulların zorladığı ihtiyaç sahibi ailelere ve engelli üyelerimize dağıtımını yapmaktayız. Sizlerin uygun gördüğü, kumpanya içinde sizin belirlediğiniz ürünlerin yer aldığı küçük boy ve büyük boy gıda yardım paketleri oluşturarak arzu ettiğiniz tarihlerde toplu dağıtım şeklinde BEDD Genel Merkezinde veya kişilerin adreslerine ulaştırmaktayız. Üyelerimize Ramazan ayında da iftar yemekleri vermekteyiz. 

Mübarek Ramazan ayının ülkemize huzur, birlik, beraberlik ve bereket, dünyamıza da barış getirmesini dileriz.

Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği 7 yıldır Haydar Fırat Çetintaş’ın tedavisine destek oluyor

Haydar Fırat Çetintaş dört yaşındayken karın şişliği ve nefes darlığı rahatsızlığı sebebiyle kontrole gittiği hastanede yapılan tetkikler sonucunda ‘Kistik Fibrozis’ hastası olduğunu öğreniyor. Şuan 26 yaşında olan Çetintaş, 16 gündür yüksek ateş, solunum yetmezliği, nefes darlığı ve oksijen düşüklüğü nedenleriyle Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi görüyor.. Kistik Fibrozis (KF) kalıtsal (ailevi geçiş gösteren) bir hastalıktır. Doğumdan itibaren pek çok organın salgı bezlerini etkileyerek fonksiyon bozukluklarına yol açamaktadır. Hastalıktan sıklıkla akciğerler, pankreas, karaciğer, bağırsaklar, sinüsler ve üreme organları etkilenir. 

Haydar Fırat Çetintaş rahatsızlığından dolayı yıllardır okula gitmede ve sosyal faaliyetlerini devam ettirmede zorluk yaşıyor, okulunu dışardan bitirmeye çalışıyor. Haydar Fırat, maddi yetersizliklerinden dolayı tedavi olabileceği kanalları zorlamaya karar veriyor ve tüm yardım alabileceğini düşündüğü kurumlara yazılar yazıyor, bir yardım elinin uzanmasını bekliyor. Çetintaş’ın çağrılarına Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği cevap veriyor, Haydar Fırat’ın 7 yıldır ve halen devam eden tedavi sürecinde kurumumuz aileyi yalnız bırakmıyor. Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği, tüm ilaçları, hastane masrafları ve kullanması gereken medikal cihazlar olmak üzere senelerce desteğini sürdürüp ailenin yanında olamaya devam ediyor. Anne Meryem Çetintaş, oğlunun rahatsızlığını öğrenince evladının iyileşebilmesi için elinden gelen tüm çabayı gösterdiklerini fakat tedavi için gereken hastane masrafları, ilaç, kullanması gereken cihazlar için maddi durumlarının yetersiz olduğunu, tedavi masraflarını karşılamakta oldukça güçlük çektiklerini ifade ediyor. Çetintaş: “Derneğin desteğiyle dünyalar bizim oldu. Ben bir anneyim bu zorlu yolda bize ‘Hızır’ gibi yetişen kurumunuza yürekten çok teşekkür ederim. Tek istediğim bu dünyada oğlumun iyileşmesidir” diyerek sevincini dile getiriyor. 

Haydar Fırat, 16 gündür Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde yatıyor. Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği olarak, sağlığına tamamen kavuşacağı günlerin hayalini kurduğumuzu, dualarımızın ve desteğimizin her zaman onunla olacağını belirtiriz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

BEDD ile kurumsal sosyal sorumluluk projesi

Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği İle Sosyal sorumluluk Projesi yönetmek 26 yılıdır faaliyet gösteren, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm ortopedik engellilerin eğitim, sağlık ihtiyaçlarına katkıda bulunarak sosyal dayanışmalarını sağlamak amacıyla kurulan derneğimiz, bünyesinde toplanan engelli vatandaşlar için din, dil, ırk, bölge ve cinsiyet ayırımı yapmaksızın gerekli tüm çalışmaları yapar.

Sosyal sorumluluk; kamu, özel sektör ve sivil toplumun bir amaç etrafında toparlanarak, ortak yaşama yönlenmeleridir. Diğer bir deyişle sosyal sorumluluk; kişi ve kurumların toplumun genel çıkarlarını geliştirecek ve koruyacak eylemlerde bulunmasıdır. Tabi bir yandan da kendi kurum veya kuruluşlarının varlığını sürdürmek ve hedeflerini gerçekleştirmek için toplumla iyi ilişkiler sürdürmesini sağlar. İşletmenin faaliyette bulunduğu ortamı koruma ve geliştirme konusundaki yükümlülükleri tamamlamasına yardımcı olur. Bu doğrultuda kurumsal sosyal sorumluluk; toplumla bütünleşmek isteyen kurumların, topluma karşı sorumluluklarını yerine getirme çabasıdır. 

Sosyal sorumluluk bireylerin toplumsal konularda bilgi beceri, deneyim ve kaynaklarını yine topluma geri vermesini hedefler niteliktedir. 

Kurumsal Sosyal Sorumluluk
Kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri; eğitim, çevre, sağlık kültür gibi alanlarda gerçekleştirilebilmektedir. Kurumlar bunları gerçekleştirirken, kurumsal imaj ve kurumsal itibara olumlu değerler yüklenilmesini bekler. 

Kurumsal sosyal sorumluluk çoğu zaman hayırseverlikle karıştırılmaktadır. Hayırseverlik plansız ve kimseye duyurulmadan yapılır, karşılığında bir beklenti yoktur. Buna karşılık kurumsal sosyal sorumluluk; halkla ilişkiler kampanyaları kapsamında gerçekleşen bir olgudur. Toplumun ihtiyaçları ve beklentileri göz önünde bulundurularak, planlı ve stratejik adımlarla gerçekleştirilir. Çeşitli iletişim araçları ile duyurulması önemlidir. 

Kurumsal sosyal sorumluluk; zihinlerde kurumun imajıyla ilgili olumlu çağrışımlar yaratmak amacıyla yapılan bir algı yönetimidir. Gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk faaliyetleri ile kurumlar; sadakat, güven bağlılık gibi soyut değerler kazanırlar. Soyut değerler kurumsal itibarı olumlu yönde etkileyip taçlandırırken, finansal değerler de itibarla eşgüdüm içerisinde yükselişe geçecektir. 

Kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin önemi
Sosyal Sorumluluğun projesi geçekleştirmenin size ya da kurumunuza sağladığı faydalardan oldukça bahsettik. Kurumlar sürekli iyileştirme düşüncesi içinde oldukları için bazı önemli noktaları şöyle sıralayabiliriz; 

– Kurumsal sosyal sorumluluk projesi kurumunuzun itibarını sağlamlaştırır 

– Enerji kaynakları yönetiminde tasarruf etmenize yardımcı olur 

– Çalışma arkadaşlarınızın daha motive ve verimli olmasını sağlar 

– Çalışma arkadaşlarınız daha mutlu olurlar, kuruma olan bağlılıkları artar 

– İnovasyona daha fazla yer verir 

– Rakiplerinize karşı rekabetinizi güçlendirir 

Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği İle Sosyal sorumluluk Projesi yönetmek 26 yılıdır faaliyet gösteren, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm ortopedik engellilerin eğitim, sağlık ihtiyaçlarına katkıda bulunarak sosyal dayanışmalarını sağlamak amacıyla kurulan derneğimiz, bünyesinde toplanan engelli vatandaşlar için din, dil, ırk, bölge ve cinsiyet ayırımı yapmaksızın gerekli tüm çalışmaları yapar. 

Kurumsal sosyal sorumluluk projeleriniz için, 26 yıllık deneyimimiz ve özverili kurum çalışanlarımızla birlikte toplumumuza fayda sağlayacak her projede desteğe hazır olacağız.

Evrim Şimşek, Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği’nin desteği ile yeni bir hayata adım atıyor

Ortopedik engelli olarak dünyaya gelen ve omurilik eğriliği (skolyoz) tanısı konulan Evrim, Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği’nin desteği ile yeni hayatına başlıyor.

Skolyoz (omurga eğriliği), omurganın sağ ya da sol yana doğru eğrilmesi anlamına gelmektedir. Skolyoz aslında hastalık değil bir bulgudur. Nasıl ki farklı hastalıklara bağlı olarak ateş ya da ağrı gibi bulgular ortaya çıkabiliyorsa, çeşitli hastalıklar da skolyoza neden olabilir. Bu nedenle skolyoz, sağlıklı bir omurga yapısında oluşan bir deformite olarak tanımlanabilir. 

2008 yılında Sivas’ta dünyaya gelen Evrim, engel durumundan ve sosyal şartların yetersizliğinden dolayı yürüyemiyor, oturmakta zorlanıyor, yaşıtları gibi rahatça okuluna gidip eğitimini devam ettiremiyor, beden ağrıları gün geçtikçe artıyordu. Evrim’in ailesi elinden gelen çabayı sarf ederek onun tedavisi ve eğitimi için kızlarına destek oluyorlar. Evrim’in okuluna devam edebilmesi için babasının her gün onu sınıfına kadar götürüp, dersi bitene kadar onu bekleyip kızının evine güvenli bir şekilde dönmesini sağlamaya çalışması bu çabalardan yalnızca biri. Tedavisi zor ve maliyetli olan bu engelin ortadan kaldırılabilmesi için kızlarını ameliyat ettirecek yeterli maddi güce sahip olmayan aile, Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği’ni tanıdıktan sonra bu engelle başa çıkabileceklerine daha çok inanmaya başladı. 

Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği’ne tedavi talebinde bulunan ve kısa sürede tedaviye olumlu cevap alan ailenin mutlu sona ulaşacak yolculuğu bu şekilde başlamış oluyor. Tedavi süreci için çalışmayı başlatan Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği, Evrim’i İstanbul’a getirdikten sonra Özel Acıbadem Hastanesi’nde muayenesinin yapılmasının ardından iki aşamalı ameliyat kararı alarak süreci başlatıyor. 

Bu haberle umuda açılan yolu başlatılan Evrim’in başta ailesi ve Bedensel Engellilerle Dayanışma derneği’nin tüm çalışanları mutluğu paylaştılar. Belirli kontroller devam ederken, Evrim ilk ameliyatını başarıyla tamamladı. İkinci ameliyatının olacağı günü bekliyor. Şimdi ise gülen yüzü ve yepyeni umutlarıyla tedavisinin tamamlanıp sağlığına kavuşacağı günün hayalini kuruyor.

Toplu taşıma araçlarında şarj istasyon projesi

Engelli vatandaşlarımız sosyal hayatta birçok problem ile karşılaşıyor. Bu problemlerden biri de akülü araçların şarj sorunu… Bu sorunun çözülebilmesi veya daha da kolaylaştırılabilmesi adına Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneğinin engelli üyeleri ile birlikte ortak bir projede yer alıyor. 

Konuyla ilgili Makine Mühendisi Sn. İsmail Başar Duran, Sn. Ali Güneş ve Project 42 firmasından Sn. Hasan Basri Özaydın ve Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneğinin engelli üyeleri ile Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği genel merkezinde bir toplantı gerçekleştirildi. 

Toplantıda; Toplu Taşıma araçlarında engelli bireylerin sosyal hayatta yaşadıkları sorunlarla ilgili bilgiler paylaşıldı ve bu sorunların çözümüyle ilgili karşılıklı notlar alındı. Toplumsal hayatta akülü tekerlekli sandalyelerin şarj sorunu önemli bir sorun olarak not edildi ve bunun çözümlenebilmesi adına fikirler beyan edildi. 

Konuyla ilgili Makine Mühendisi Sn. İsmail Başar Duran, Sn. Ali Güneş ve Project 42 firmasından Sn. Hasan Basri Özaydın toplu taşıma araçlarında telefon şarj edilebilme özelliğinden yola çıkılarak aynı şekilde akülü tekerlekli sandalye araçlarının şarj edilebilmesi için bir sistem geliştirebilmek adına önerilerini ve yöntemlerini dile getirdi. Toplu taşıma araçlarında şarj istasyonu kurulması hakkında detayların görüşüldüğü toplantıda engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak detaylar üzerinde de duruldu. 

Project 42 firmasından Hasan Basri Özaydın, akülü araçların pil ömrünü uzatmak ve daha uzun mesafeli konforlu sürüş adına yapılacak bu çalışmada Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği ‘den destek almak istediklerini ve projeyi ülke genelinde kullanılabilir duruma getirmek için gerekli teknik alt yapıyı oluşturmaya başladıklarını belirtti.

BEDD, Yöntem Kozmetik (Viaport Cosmo Home) Sosyal Sorumluluk Projesi

Yöntem Kozmetik Viaport Cosmo Home ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneğine destek oluyor.

Yöntem Kozmetik AŞ. Hazırladığı sosyal sorumluluk projesi ile Viaport Cosmo Home mağazasından satılan her Pantene (P&G) şampuanın gelirinden, bedensel engellilerle dayanışma derneğine 1TL bağışta bulunuldu. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında elde edilen bağış ile Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneğine 2 adet akülü tekerlekli sandalye bağışlandı. 

Viaport Cosmo Home mağazasında gerçekleştirilen teslim töreninde Yöntem Kozmetik AŞ. Satış Yöneticisi Sn. Onur Vurgun,Yöntem Kozmetik AŞ. Satış Direktörü Sn. Mehmet Sümer, Cosmo Home Satın alma Müdürü Sn. Ulaş Turun ve BEDD Genel Başkanı Sn. Kemal Demirel hazır bulundu. 

Viaport Cosmo Home mağazasında gerçekleştirilen teslim töreninde Bedensel Engelliler Dayanışma Derneği Genel Başkanı Sn. Kemal Demirel kısa bir konuşma yaparak; “Engelli dostlarımızın hayatlarında bir fark yaratmak için yıllardır gece gündüz demeden çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Değerli gönül dostlarımızın yaptığı bağışlar neticesinde engellilerin yaşamını kolaylaştırmak öncelikli amacımız olmuştur. Derneğimizin çeşitli organizasyonları ile engelli kardeşlerimizi sosyal yaşama adaptasyonları için çabamızı sürdürmekteyiz.’’ 

Hazırlanan sosyal sorumluluk projesi ile tüm destekçilere ve gönül dostlarına teşekkür ederek, bağışlanan akülü tekerlekli sandalyeleri ihtiyaç sahibi Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği üyelerine teslim etti. Bağışlanan sandalyeler ile engelli insanlara verilen destekten dolayı tüm Yöntem Kozmetik AŞ. ve Cosmo Home ailesine, teşekkürlerini sundu.