Annelere freelance çalışma kolaylığı

Tam zamanlı çalışmayı tercih etmeyen uzmanları, projeleri için uzman bulmakta zorlanan işverenlerle bir araya getiren online iş platformu SanalUzman.com, freelance (serbest) çalışmanın anneler için getirilerine değindi.

“Çocuk da yaparım kariyer de” diyen annelerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Ancak, iş başa düşünce her şey o kadar kolay olmayabiliyor. İş hayatının gerektirdikleri ile anneliğin gerektirdikleri arasında bir denge kurmaya çalışan anneler, evin sorumluluğu da eklenince, varlarını yoklarını ortaya koyuyorlar. Tam bu noktada; yere, zamana bağlı olmadan çalışılabilen freelance (serbest) çalışma sistemi, özellikle yeni doğum yapmış annelerin imdadına yetişiyor. SanalUzman.com’a göre freelance çalışmanın annelere sağladığı kolaylıklar şöyle: 

Annelere Freelance Çalışma Kolaylığı

Annelerin Endişeleri Azalıyor Odak noktaları dört bir tarafa dağılan anneler genellikle; iyi bir anne, iyi bir eş, iyi bir çalışan olamadıklarını düşünerek endişeye kapılıyorlar. İşe gitseler çocuklarında akılları kalıyor, evde kalsalar hayat koşulları zorluyor. İşten yorgun gelip dinlenecekken, hem ev işi yapıyorlar hem de çocuklarıyla, eşleriyle ilgileniyorlar. Artan yorgunluk ve stresle birlikte iş yaşamları da tehlikeye giriyor. Hal böyle olunca, freelance iş onlara ilaç gibi geliyor. Böylece, annelerin kariyer hayatı ve ev yaşantıları düzene giriyor, endişelerinin yerini başarı ve mutluluk alıyor. 

İşe Odaklanmak Kolaylaşıyor

Evde çocuklarının yanındayken huzur içinde olan anneler, çalışmalarına daha rahat odaklanabiliyorlar. İşyerinde oldukları halde çocuğuna bakanlarla iletişim halinde kalmak, onlara bilgi vermek gerekliliğinden kurtuluyorlar. 

Şikayetin Yerini Performans Artışı Alıyor

Çok sayıda sorumluluğun bir araya gelmesiyle, anneler babalara kıyasla daha stresli, sinirli oluyorlar. Dolayısıyla, şikayetleri fazla oluyor. Bu da sadece kendilerinin değil, çevresindekilerin yaşantılarını da olumsuz yönde etkiliyor. Ancak serbest iş yapan anneler; yolda geçirecekleri vakti uyuyarak ya da işlerini hallederek geçirmekte, vakitlerini ayarlamakta özgür oldukları için; huzurun artışıyla birlikte performans da artıyor. 

Seçim Yapma Zorunluluğu Kalmıyor

Darda kalan anneler bir süre sonra, işleri veya çocukları arasında bir seçim yapmak zorunda kalıyorlar. Ya kariyerlerinden ya da çocuklarıyla geçirecekleri vakitten fedakarlık etmek durumunda kalıyorlar. Bunun anneler için ne kadar zor olduğunu kabul etmek gerek. Ancak freelance çalışma sayesinde böyle bir karar alma gerekliliği ortadan kalkıyor, annelere hayatı kolaylaştırma fırsatı doğuyor.